Evkur
Filtrele

Bilgisayar

Bilgisayar, hafızasına bilgiler yüklenen, bu bilgileri belirlenen bir programa göre işleyebilen ve istenildiği zaman sakladığı verileri ya da işlediği verilerin sonuçlarını kullanıcıya verebilen elektronik cihazların ortak adıdır. İlk zamanlar bir oda büyüklüğünde olan bilgisayarlar, gelişen teknoloji ile sadece küçülmekle kalmayıp veri işleme ve saklama kapasitelerini de artırmışlardır. Bu cihazlar yazılım ve donanım teknolojisinin ilerlemesi ile sadece bilgi saklayıp işlemekle kalmamış, çeşitli sistemleri de yönetebilir hale gelmişlerdir. Günümüz dünyasının son model bilgisayarları tüm iletişim ve üretim sistemlerimizi kontrol etmektedirler. Özellikle boyutlarının küçülmesi ve kullanımı kolaylaştıran işletim sistemlerinin geliştirilmesi sayesinde son 30 yıl içinde ortaya çıkan kişisel bilgisayar kavramı ile evlerimize kadar giren bu cihaz, günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olmuştur

Bilgisayar Fiyatları

Kişisel bilgisayarlarının geliştirilmesiyle birlikte ortaya çıkan bilgisayar talebini karşılamak amacıyla pekçok yeni bilgisayar firması kuruldu. Firmaların artan rekabeti sonucunda birbirinden farklı pekçok yeni bilgisayar modeli üretildi. Firmalar en iyi bilgisayar markası olabilmek için bir yarışsa girdiler. Piyasadaki bilgisayar çeşitliliği de buna bağlı olarak artış gösterdi. Farklı donanım yapıları ve işletim sistemlerinin kullanılması ile bilgisayar fiyatları da farklı segmentlere ayrıldı. Giriş seviyesi, orta segment ve üst seviye donanım özelliklerine göre pek çok alışveriş alternatifi ortaya çıktı. Bilgisayar fiyatları genel olarak markasına göre değişim gösterse de fiyatını etkileyen temel unsur donanım özellikleridir. Bu sebepten bir bilgisayar satın almadan önce markasının yanı sıra donanım özellikleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Satın aldığınız bilgisayardan maksimum fayda sağlamak istiyorsanız, sizin için en iyi bilgisayarı satın almak istiyorsanız, öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Ucuz ve kaliteli bir bilgisayar satın almak için ilk önce ne amaçla kullanacaksanız ona göre bir donanım yapılandırmasına karar vermelisiniz. Satın alma amacınız sizin için uygun bilgisayar çeşidini de belirleyecektir.

Masaüstü Bilgisayar

Masaüstü bilgisayarların tüm donanım elemanları kasasında bulunur. Kasa; anakartı ve işlemci, RAM, Hardisk, ekran kartı ve ses kartı gibi diğer bileşenleri bir arada tutar ve bir düzen içinde çalışmasını sağlar. Kasa içindeki komponentler kolayca sökülür takılır yapıda olduklarından, bir desktop bilgisayar satın aldıktan sonra kasayı açıp RAM, Ekran Kartı, HDD gibi parçaları daha üst modelleri ile değiştirebilir, bilgisayarınızı upgrade edebilirsiniz. Tabii bu işlemin kullanıcıyı garanti kapsamı dışına çıkaracağı unutulmamalıdır. Satın aldığınız desktop için çeşitli boyut ve özelliklerde monitörler satın alarak bilgisayardan elde edeceğiniz görsel kaliteyi de artırabilirsiniz. Oyun oynamayı sevenler genelde gaming diye adlandırılan üst seviye donanımlı modelleri tercih ederler.

All-in-One Masaüstü Bilgisayar

Genel olarak masaüstü bilgisayarların kasaları ve monitörleri ayrı satılır. Bir desktop satın aldığınızda hem kasa için hem de monitör için ayrı bir yer ayırmanız gerekir. Eğer masanızda yer sıkıntısı yaşıyorsanız kasa ve monitörün birleştirildiği All-in-One bilgisayarları da tercih edebilirsiniz. Monitör PC olarak da isimlendirilen bu tip bilgisayarlar genelde tasarımcıların satın almayı tercih ettikleri bilgisayar modelidir.

Dizüstü Bilgisayar

Bilgisayar kullanımının toplum geneline yayılması ve bilgisayarlar arası iletişimi sağlayan internet/ağ bağlantılarının genişlemesi insanlardaki bilişim ihtiyacını artırdı. Bilgiye her yerden ulaşma gereksinimini karşılamak için taşınabilir bilgisayarlar üretildi. Laptop ya da diğer adıyla dizüstü bilgisayar olarak da isimlendirilen bu cihazlar, insanlara verilerini yanlarında taşıma ve işleme imkanı verdi. Laptop bilgisayar tasarlanırken, monitör PC'lerden farklı olarak ekran, kasa, klavye ve fareyi bir araya getirerek daha kompakt ve taşınabilir bir yapı oluşturulmuştur. Gelişen teknoloji ile giderek incelen ve hafifleyen laptoplar donanım kapasitesi bakımından da masaüstü bilgisayarlarla boy ölçüşecek seviyeye gelmişlerdir.