Evkur
Filtrele

Bilgisayar

Bilgisayar, hafızasına bilgiler yüklenebilen, bu bilgileri belirlenen bir programa göre işleyebilen ve istenildiği zaman sakladığı verileri ya da işlediği verilerin sonuçlarını kullanıcıya verebilen elektronik cihazların ortak adıdır. Üretildikleri ilk andan itibaren hem teknolojinin gelişmesine büyük bir katkı sağlamış, hem de kendi gelişimini sürdürmüştür. İlk zamanlar bir oda büyüklüğünde üretilen büyük hantal elektrikli makineler iken, gelişen teknoloji ile sadece küçülmekle kalmayıp veri işleme ve saklama kapasitelerini de artırmışlardır. Başlangıçta yalnızca bilimsel hesaplamalar için kullanılırken zamanla insanların günlük yaşamda kullanabileceği cihazlar haline gelmişlerdir. Bu cihazlar yazılım ve donanım teknolojisinin ilerlemesi ile sadece bilgi saklayıp işlemekle kalmamış, çeşitli sistemleri de yönetebilir hale gelmişlerdir. Günümüz dünyasının son model bilgisayarları tüm iletişim ve üretim sistemlerimizi kontrol etmektedirler. Özellikle boyutlarının küçülmesi ve kullanımı kolaylaştıran işletim sistemlerinin geliştirilmesi sayesinde son 30 yıl içinde ortaya çıkan kişisel bilgisayar kavramı ile evlerimize kadar giren bu cihaz, günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Hemen tüm işlerimizi, sanal ortamda yapıyoruz. Sanal ortamdan iletişim kurup bu ortamda alışveriş yapıyoruz. Dijital dünyada oyun oynuyor, gülüyor; eğleniyoruz. Her şeyin dijital dünyaya taşındığı bir zamanda, bu yeni yaşam biçimini kontrol edebilmenin yolu da tabii ki bu cihazlardan geçiyor.

Bilgisayar Fiyatları

Kişisel bilgisayarların geliştirilmesi ve kullanımının insanlar arasında yaygınlaşması ile birlikte ortaya çıkan talebi karşılamak amacıyla pek çok yeni teknoloji firması kuruldu. Her firma kendi araştırma grubunu kurdu ve hummalı bir çalışma başlattılar. Firmaların artan rekabeti sonucunda birbirinden farklı pek çok yeni bilgisayar modeli üretildi. Firmalar en iyi bilgisayar markası olabilmek için bir yarışa girdiler. Piyasadaki ürün çeşitliliği de buna bağlı olarak artış gösterdi. Farklı donanım yapıları ve işletim sistemlerinin kullanılması ile bu cihazların fiyatları da farklı segmentlere ayrıldı. Giriş seviyesi, orta segment ve üst seviye donanım özelliklerine göre pek çok alışveriş alternatifi ortaya çıktı. Bilgisayar fiyatları genel olarak markasına göre değişim gösterse de fiyatını etkileyen temel unsur donanım özellikleridir. Bu sebepten bir bilgisayar satın almadan önce markasının yanı sıra donanım özellikleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Satın aldığınız üründen maksimum fayda sağlamak istiyorsanız, sizin için en iyi ürünü satın almak istiyorsanız, öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Ucuz ve kaliteli bir bilgisayar satın almak için ilk önce ne amaçla kullanacaksanız ona göre bir donanım yapılandırmasına karar vermelisiniz. Satın alma amacınız sizin için uygun ürün çeşidini de belirleyecektir. Eğer seçtiğiniz ürünün peşin fiyatını ödeyemeyeceğinizi düşünüyorsanız; hiç endişelenmeyin. Taksitle bilgisayar satın almak için sadece sipariş vermeniz yeterli. EVKUR'un sunduğu taksitli alışveriş yapma imkanından faydalanabilirsiniz.

Masaüstü Bilgisayar

Masaüstü bilgisayarların tüm donanım elemanları kasasında bulunur. Kasa; ana kartı ve işlemci, RAM, Hardisk, ekran kartı ve ses kartı gibi diğer bileşenleri bir arada tutar ve bir düzen içinde çalışmasını sağlar. Kasa içindeki komponentler kolayca sökülür takılır yapıda olduklarından, bir desktop PC satın aldıktan sonra kasayı açıp RAM, Ekran Kartı, HDD gibi parçaları daha üst modelleri ile değiştirebilir, cihazınızı upgrade edebilirsiniz. Tabii bu işlemin kullanıcıyı garanti kapsamı dışına çıkaracağı unutulmamalıdır. Satın aldığınız desktop için çeşitli boyut ve özelliklerde monitörler satın alarak bilgisayardan elde edeceğiniz görsel kaliteyi de artırabilirsiniz. Oyun oynamayı sevenler genelde gaming diye adlandırılan üst seviye donanımlı modelleri tercih ederler.

All-in-One Masaüstü Bilgisayar

Genel olarak masaüstü bilgisayarların kasaları ve monitörleri ayrı satılır. Bir desktop satın aldığınızda hem kasa için hem de monitör için ayrı bir yer ayırmanız gerekir. Eğer masanızda yer sıkıntısı yaşıyorsanız kasa ve monitörün birleştirildiği All-in-One PC'leri de tercih edebilirsiniz. Monitör PC olarak da isimlendirilen bu tip cihazlar genelde tasarımcıların satın almayı tercih ettikleri bilgisayar modelidir.

Dizüstü Bilgisayar/Laptoplar

Bilgisayar kullanımının toplum geneline yayılması ve bu cihazların arasında iletişimi sağlayan internet/ağ bağlantılarının genişlemesi insanlardaki bilişim ihtiyacını artırdı. Bilgiye her yerden ulaşma gereksinimini karşılamak için taşınabilir versiyonları üretildi. Laptop ya da diğer adıyla dizüstü bilgisayar olarak da isimlendirilen bu cihazlar, insanlara verilerini yanlarında taşıma ve işleme imkanı verdi. Laptoplar tasarlanırken, monitör PC'lerden farklı olarak ekran, kasa, klavye ve fareyi bir araya getirerek daha kompakt ve taşınabilir bir yapı oluşturulmuştur. Gelişen teknoloji ile giderek incelen ve hafifleyen laptoplar donanım kapasitesi bakımından da masaüstülerle boy ölçüşecek seviyeye gelmişlerdir.

Tabletler

Teknolojik gelişmeler sayesinde gittikçe küçülen bu cihazlar, laptopların üretilmesiyle başlayan değişimlerini tablet PC'lerin geliştirilmesi ile farklı bir boyuta taşımıştır. Tabletler hafif ve küçük olmaları sayesinde özellikle işi gereği sürekli hareket halinde olan insanların rağbet gösterdiği elektronik cihazlar olmuşlardır. Laptopları sadece sosyal medyadan iletişim kurmak, maillerini okumak ya da işlerini takip etmek amacıyla kullananlar için en ideal cihazlar tabletlerdir. Hemen açılır açılmaz kulalnılabilir hale gelmeleri, uygulama platformlarından bol ve ücretsiz programlar yüklenebilmeleri tabletlerin en büyük avantajları arasındadır.

Yazıcılar

Sanal ortamda sayısallaştırılmış olan verilerin kağıt üzerine yazılmasını sağlayan elektronik cihazlardır. Türüne ve kalitesinie göre yazı, fotoğraf ve grafik öğelerinin basılmasını sağlarlar. Yazıcılar, basım tekniğine göre mürekkep püskürtmeli, lazer yazıcı ve nokta vuruşlu olmak üzere 3'e ayrılır. Mürekkep püskürmeli yazıcılarda kartuş içerisinde depolanan sıvı mürekkep, özel bir mekanizma ile kağıda püskürtülerek basım gerçekleştirilir. Lazer yazıcılarda toner içinde toz halinde bulunan boya maddesi lazer ile kağıda aktarılarak yazma işlemi yapılır. Nokta vuruşlu yazıcılarda ise yazıcı iğnelerinin mürekkepli şeridi kağıdın üzerine bastırması ile yazım gerçekleştirilir.