Evkur
Filtrele

Telefon

Telefon birbirlerinden uzakta iki farklı noktada bulunan kişiler arasındaki iletişimi sağlayan, elektrikle çalışan bir alettir. Telefonun çalışma prensibi ses dalgalarının elektrik sinyallerine çevrilmesi ve bu sinyallerin tekrar sese dönüştürülmesine dayanır. Ağızdan çıkan ses dalgaları telefonun ahizesindeki mikrofon aracılığıyla elektrik sinyallerine çevrilir. Elektrik sinyalleri bir kablo sistemi ya da radyo dalgaları ile hattın diğer ucundaki telefona iletilir. Alıcı konumundaki telefonun ahizesinde bulunan hoparlör, elektrik sinyallerini tekrar mekanik ses dalgalarına çevirir. Böylece yapılan konuşma karşılıklı olarak iletilmiş olur. İlk defa 1880 yılında kullanılan telefon, Alexander Graham Bell tarafından geliştirildi. Zaman içinde tüm dünya genelinde yaygın olarak kullanılmaya başlanan telefon, günümüz dünyasındaki iletişimin bel kemiği haline geldi. 1973 yılında John F. Mitchell ve Martin Cooper'in ilk cep telefonunu geliştirmesi ile iletişim dünyası yeni bir boyut kazandı. Cep telefonunun icadı, mobil iletişim sektörünün doğmasına yol açtı.

Zaman içinde hızla gelişen mobil iletişim sektörü, beraberinde cep telefonu alışveriş sürecini de getirdi. Satın alınan cep telefonu adedi yıllar içinde masa telefonlarını geçti. Günümüz modern toplumunda artık hemen her yetişkin bireyin bir cep telefonu bulunmakta. Dünyaca ünlü teknoloji markalarının kendi cep telefonu modellerini sunmaları sektörün gelişim ivmesini arttırdı. Teknoloji firmaları en iyi cep telefonu modellerini üretmek için birbirleri ile yarışa girdiler. Artan sektör ihtiyacı yeni mobil teknoloji markalarının ortaya çıkmasını sağladı. Sonuç olarak piyasadaki cep telefonu marka ve modelinde sayıca bir artış meydana geldi. Bu cihazlara uygun işletim sistemi ve uygulamaların geliştirilmesi mobil yazılım kavramının da çıkmasına yol açtı. Büyük yazılım firmaları akıllı telefonlar için özel yazılımlar üretmeye başladılar. Şu an kullanılan cep telefonlarının büyük bir kısmını akıllı telefonlar oluşturmaktadır.

Telefon Aksesuarları

Cep telefonu sektörü sadece cihaz üretimi ile sınırlı kalmadı. Cep telefonları için üretilen aksesuarlar da piyasaya çeşitlilik ve renk kattı. Telefonunuzu satın alacağınız bir kılıf ya da renkli bir kapak ile kişiselleştirebiliyorsunuz. Ayrıca harici lensler, seyahat şarjları, yedek bataryalar, ekran koruyucular, çeşitli renklerde kulaklıklar ve daha pek çok farklı ürün kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Telefon Satın Alma Süreci

Bu kadar çok telefon ve aksesuar modelinin olması, cep telefonu alma sürecinde karar vermenizi zorlaştırabilir. Cep telefonu satın alırken öncelikle bütçenizi ve telefondan beklentinizi düşünmelisiniz. Eğer oyun oynamak ve son uygulamaları takip etmek istiyorsanız işlemci gücü ve RAM kapasitesi yüksek bir model seçmelisiniz. Ancak telefonu sadece iletişim amaçlı olarak kullanacaksanız daha mütevazi donanım özelliklerine sahip bir telefon seçmeniz bütçe kullanımı açısından daha mantıklı olacaktır. Şu anda piyasada bulunan akıllı telefonların büyük bir kısmın 4 inç ve üzeri ekran boyutuna sahiptir. Her ne kadar bu telefonların ekranları sağlam cam malzemeden yapılsa da çizilmelere ve kırılmalara karşı ekstra bir koruma için modeline uygun bir ekran koruyucu satın almalısınız. Özellikle uzun yola çıkarken şarj problemi yaşamak istemiyorsanız kaliteli bir seyahat şarjı satın alabilirsiniz. Cihazınızın marka ve modeline uygun kapaklar, koruyucu kılıflar, kulaklıklar ve daha pek çok ürünü kredi kartsız 6 aya varan taksitlerle satın almak için hemen sipariş verebilir, taksitle telefon ve aksesuar satın alma imkanından yararlanabilirsiniz. Taksitli alışveriş EVKUR'dan yapılır.